508 056 531 / 602 689 901
·
biuro@lawandtaxcare.com
·
Pon - Pt 09:00-17:00
Skontaktuj się z nami

Błędy w umowach pracowniczych – jak ich uniknąć?

Umowa o pracę reguluje stosunek pracy – powoduje powstanie zobowiązania pomiędzy stronami umowy tj. pracodawcą a pracownikiem. O treści takiej umowy decydują wyłącznie jej strony. Ustawodawca wymaga jednak, aby umowa o pracę zawierała niezbędne minimum, gdyż brak odpowiednich zapisów będzie skutkował nieważnością takiej umowy.

I tak zgodnie z zapisami art. 29 Kodeksu Pracy w umowie należy określić strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia, rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, określone wynagrodzenie ze wskazaniem składników tego wynagrodzenia, wymiar czasu pracy oraz termin jej rozpoczęcia. Skonstruowanie umowy o pracę jest więc bardzo proste jednak często w wyniku pośpiechu, przeoczenia bądź poprzez kopiowania zapisów z poprzednio zawieranych umów w umowie mogą pojawiać się błędy.

Jakie są najczęstsze błędy prawne i jak ich unikać?

Błędy w umowie o pracę mogą być celowe lub niezawinione, mogą one dotyczyć każdego zapisu z umowy – począwszy od danych osobowych Pracodawcy lub Pracownika, zakresu obowiązków, wysokości wynagrodzenia, płatności długości trwania umowy czy sposobu jej wypowiedzenia.

Pomyłki mogą przytrafić się każdemu. Warto jednak zawsze przed podpisaniem umowy (nie tylko umowy o pracę !) dokładnie przeczytać jej zapisy czy są zgodne z tym, na co umówiliśmy się z drugą stroną. Nawet jeśli umowa jest obszerna i wydaje nam się przepełniona prawniczymi regułkami warto na spokojnie zapoznać się z każdym jej akapitem zanim ją podpiszemy, ponieważ przeoczenie niektórych zapisów może nas słono kosztować.

Jak sprawdzić poprawność sporządzonej umowy?

Przede wszystkim sprawdźmy czy umowa zawiera wszystkie elementy, które narzuca jej Kodeks Pracy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poprawności danych – czy umowa nie zawiera literówek, błędnych dat (zawarcia umowy oraz rozpoczęcia pracy) oraz zgadza się z ustalonymi między stronami warunkami pracy i płacy. Jeśli umowa o pracę  zawiera niejasne dla nas zapisy nie bójmy się pytać i prosić o wyjaśnienie lub zapisanie tych warunków bardziej zrozumiałym do nas językiem. Jeśli jest to umowa nieco bardziej rozbudowana lub zawiera klauzule, z którymi spotykamy się po raz pierwszy przed podpisaniem jej możemy skonsultować umowę w dowolnej kancelarii lub biurze doradztwa prawnego. Błędy lub zapisy które są dla nas niejasne można poprawić zanim strony podpiszą umowę.

Kancelaria Adwokacka Nowy Sącz

Co zrobić, jeśli błąd zostanie wykryty po podpisaniu umowy?

Kodeks Pracy nie zawiera żadnych przepisów prawnych regulujących kwestie poprawiania danych w zawartej już umowie. Najczęściej stosowanym sposobem na poprawienie umowy o pracę jest zawarcie aneksu, który zmodyfikuje istniejące nieprawidłowości i zastąpi je poprawnymi zapisami. Co istotne aneksy mogą być zawierane w nieskończonej liczbie. Aneks do umowy powinien być zawarty w formie pisemnej i może zostać podpisany w każdym momencie trwania stosunku pracy.

Inną z możliwości poprawienia błędów z podpisanej już umowy jest sporządzenie wypowiedzenia zmieniającego lub wręczenie pracownikowi oświadczenia. Te ostatnie stosuje się najczęściej w przypadku stwierdzenia błędu o wysokości wynagrodzenia (np. kiedy pracodawca wpisał je w wyższej kwocie niż ustalone między stronami). Jeśli pracodawca wręczy takie oświadczenie- pracownik powinien je podpisać potwierdzając że zapoznał się z jego treścią. Jeśli jednak pracownik odmówi przyjęcia takiego oświadczenia konieczne jest sporządzenie notatki z tej sytuacji  (wręczenie oświadczenia i sporządzenie notatki powinno odbyć się w przy udziale osób trzecich – świadków).

Najprostszym sposobem na to, by umowy pracownicze nie zawierały błędnych zapisów jest wyłapanie wszelkich nieprawidłowości przed podpisaniem umowy. Z tego powodu najistotniejsze jest dokładne czytanie treści wszelkich dokumentów, które podpisujemy. Istotna jest tu także wola obu stron, by w przypadku zaistnienia błędu poprawić go i cieszyć się klarowną i uczciwą współpracą.